Yükleniyor…

Ameliyatsız Yüz Germe Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Ameliyatsız Yüz Germe - İple Yüz Asma

Bu yazı, ameliyatsız yüz germe ve iple asma yöntemi olarak anılan ağırlıklı olarak yüz gençleştirmek için kullanılan işleme dair detaylı bilgiler içermektedir.

Tecrübelerimiz, acılarımız, mutluluklarımız, kısacası bir duyguya bağlı olarak yüzümüzle verdiğimiz tepkiler, güneşin uzun seneler boyunca cildimizde yarattığı tahribat ve çevre kirliliği, yerçekiminin etkisi gibi birçok faktör cildimizin esnekliğini kaybetmesine, özellikle yüz ovalinde cildin sarkmaya ve kırışıklıklara neden olur. Yaşlandıkça cilt hacmini kaybeder. Yerçekimi yıllar geçtikçe burnun ve gözkapağının düşmesine, yanakların sarkmasına, gıdığın belirginleşmesine, üst dudağın belirginliğini kaybetmesine, kulakların büyüyüp uzamasına neden olur.

Ameliyatsız yüz germe (iple yüz germe ya da asma) nedir?
Temel olarak cilt altına yerleştirilen özel ipler vasıtasıyla sarkan yüz ovalinin yukarı çekilerek toparlanması işlemidir. Öncelikle burada kullanılan iplerin özel olduğunu belirtmek gerekir. Bu ipler cilt içinde zamanla eriyerek kaybolan bir madde olan “polydioxanone” den yapılmış materyallerdir. Cildi daha rahat toparlayıp yukarı çekebilmesi için üzerinde küçük kancalar veya konik çıkıntılar ihtiva edebilmektedirler.
Piyasada Silhouette, Ultra V-lift gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu yöntem facelift denilen ameliyat ile yüz germe operasyonlarının tam bir alternatifi değildir. Eğer yüzde bulunan sarkmalar fazla ise çok etkili olamamaktadırlar. Ancak yine de bir ameliyatın getirdiği külfete katlanmak istemeyenler için seçenek oluşturmaktadırlar. 50 yaşına kadar olan sarkmaların çok ileri olmadığı kişiler için iyi bir çözüm oluşturmaktadır. Basit bir lokal anestezi ile uygulanabilmesi, kişinin sosyal hayatına devam etmesi tercih edilme nedenleridir. Bu yöntem boyun sarkmalarında kullanılabildiği gibi, meme sarkmaları düzeltmede, kalçaları yukarı kaldırmada, kol ve bacak içi sarkmalarını toparlamada da kullanılmaktadır.

Ameliyatsız Yüz Germe ya da iple yüz asma şeklinde ifade edilen yöntem hangi bölgelere uygulanmaktadır?

Bu yöntem öncelikle yüz bölgesinde birçok noktada kullanılabildiği gibi, boyun sarkmalarında da oldukça etkilidir. Ayrıca meme sarkmalarını düzeltmede, kalçaları yukarı kaldırmada, kol ve bacak içi sarkmalarını toparlamada da kullanılmaktadır.

Ameliyatsız Yüz Germe Yönteminin Avantajları Nelerdir? Diğer deyişle iple yüz asma yöntemini neden tercih etmeliyim?
Güzelleşmek ve zamanı geriye almak isteyen birçok kişi bıçak altına yatmayı, radikal bir karar olarak görüyor ve kötü bir tecrübe yaşamaktan korkuyor. Cerrahi bir işlem olan geleneksel ameliyatlı yüz germe yöntemi çeşitli sağlık riskleri taşıyabiliyor. Bunun yanı sıra doğal görüntüden uzaklaşma ihtimali de bu konuda hassas olan kişileri ameliyatlı senaryolardan uzaklaştırıyor. Diğer yandan ameliyat olmak zaman alan bir iş ve zaman problemi olan kişiler de ameliyattan kaçınıyor.

İşte bu noktada ameliyatsız yüz germenin avantajları ortaya çıkıyor. 8 başlıca avantajı sıralayalım:
• Ameliyat olmuyorsunuz ve minimum düzeyde acı çekiyorsunuz. Şişlikler ve morluklarla boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz.
• Sadece lokal aneztezi söz konusu olduğu için, geleneksel yüz germe ameliyatına göre çok daha az riskle karşı karşıyasınız.
• İyileşme süreci gibi bir durumla karşı karşıya kalmıyorsunuz, çünkü cerrahi bir operasyon değil.
• Zaman sınırlaması altında yaşayan kişiler için hiçbir sorun oluşturmuyor, çünkü işlem yapıldıktan sonra normal hayatınıza devam ediyorsunuz.
• İşlem sonunda iz kalmıyor.
• Etkisini hemen görmeye başlıyorsunuz.
• Tedavi gerçekleştikten sonra cildiniz makyaj yapmaya elverişli oluyor.
• Cerrahi operasyonlara göre cebiniz için çok daha uygun
• Geri döndürülebilir ve düzeltilebilir. Eğer memnun kalmaz iseniz eski halinize dönebilirsiniz.

Ameliyatsız yüz germe (iple asma yöntemi) nasıl uygulanmaktadır?

Lokal anestezi altında ince iğneler ile giriş yapılan cildin içine boylu boyunca yerleştirilen ipler, yukarı çekilerek cildin toparlanması sağlanmaktadır. Cilt altında bir ağ şeklinde yerleştirilmesi etkisini arttırmaktadır.

İşlem ne kadar sürer?

İşlem yerleştirilecek iplik sayısına bağlı olmak üzere 30 dakika ile bir saat arasında sürmektedir.
Bu işlem yurtdışında ‘’öğle arası yüz gerdirmesi’’ olarak da anılıyor. Bunun sebebi de işlem çok kısa sürdüğünden ötürü öğle yemeği molasında bile ameliyatsız yüz germe işleminin tamamlanabilecek olması.
Tabii işlem her ne kadar basit gibi görünse de olası enfeksiyonların önüne geçmek için cerrahi koşullarındaki gibi azami sterilizasyon şarttır.

Ameliyatsız yüz germe yönteminin etkileri nelerdir?

Birincisi cildi geriyor.
İkincisi ise tedavinin gerçekleştirildiği iplerinin ham maddesi olan PDO, cildin yaşlanmasını engelleyen ve cildimiz için kritik önem taşıyan kollajen maddesinin, elastin proteinin ve hyalüronik asidin üretimini teşvik ediyor. Bağ dokularını güçlendiriyor. Ameliyatsız yüz germe yanak, çene, boyun, gıdı gibi elastikiyetini kaybeden bölgeleri sıkılaştırıyor ve eski esnekliğine kavuşmasını sağlıyor. Etkisi yaklaşık olarak 2 ay içinde başlayarak, kişinin metabolizmasına bağlı olarak birkaç sene sürüyor. Kliniğimizde ameliyatsız yüzgerme (iple asma) işlemin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirsiniz:

Herkeste aynı etkiyi gösteriyor mu? Ameliyatsız yüz germeden en iyi şekilde faydalanabilecek adayın özellikleri ne olmalıdır?

30 ila 65 yaş arasında yer alan, cilt sıkılığında sorunlar başlamış, botoks ve dolguya göre daha uzun süreli, daha etkili ve bıçak altına yatmadan yüz germe etkisi görmek isteyen kişiler en uygun adaylardır.
İşlem yapılacak kişilerin cilt sarkmalarının çok ilerlememiş olması önemlidir. Cildinde aşırı sarkma olan kişiler ve iyice oturmuş derin çizgilere sahip olan kişiler, işlem için uygun aday profilinin dışında sayılır.
Ayrıca, kişi yaşlanma sürecinin ileri evrelerinde olmamalıdır. Yaşlanma görünümü oturmuş kişiler için geleneksel yöntem olan yüz germe ameliyatı daha iyi sonuç verecektir.

Tedavinin etkisi ne kadar sürmektedir?

İşlemin etkisi bireylerin metobalizma hızındaki farklılıklara bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak birkaç sene sürmektedir fakat bu noktada sağlığınızı emanet ettiğiniz kişilerin bilgi düzeyleri, tecrübeleri ve uygulamayı ne derece özenli yaptıkları önem taşımaktadır.

İşlem sırasında acı hisseder miyim?
Sadece ameliyatsız yüz germe için değil genel olarak tüm işlemlerde tedaviyi alanların acı algıları farklılık gösterir. İşlem esnasında yapılan lokal anestezi ağrı ve sızıları minimize ediyor. İşlem oldukça rahat geçiyor.
İşlem yaptıran kişilerden ‘’hafif iğne batması gibiydi’’, ‘’hafif bir elektriklenme gibiydi’’ tarzında tepkiler alıyoruz.

Bu tedaviyi uygulayan ünlüler var mı?

Ameliyatsız yüz germe diğer kırışıklık tedavilerine göre oldukça kısa bir geçmişe sahip fakat memnuniyet seviyesinin yüksek olması özellikle Hollywood yıldızlarının ilgisini çekiyor.
Madonna, Jennifer Lopez, Gwyneth Paltrow ve Gillian Talyforth’un daha genç görünmek için bu yöntemle yüzlerini gerdirdikleri biliniyor (Referans: Sunday Mirror, OK Magazine).

Tedaviden sonra nelere dikkat etmem gerekiyor?
Tedaviden hemen sonra kabarıklık, kaşıntı, kızarıklıklar görebilirsiniz. Bu belirtiler birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolur. Tedaviyi takip eden birkaç haftalık dilimde diş tedavisi, yüz masajı ve aşırı spor yapılmasını önermiyoruz. Herhangi bir komplikasyonun önüne geçmek için bir süre için sırtüstü yatmak da önem taşıyor.

İple yüz asma yönteminin olası yan etkiler nelerdir?
İple asma yöntemi, uzman ve bu işin eğitimini almış ellerde önemli bir yan etki oluşturmamaktadır. İşlem sonrası iğnelerin giriş yerlerinde birkaç gün süren kızarıklık, bazen hafif morluklar oluşabilmektedir.

Kimlere uygulanmamalıdır?

İlerlemiş kanser hastalığı olanlar, diyabet hastaları, pıhtılaşma bozukluğuna sahip kişiler, cildinde enfeksiyona bağlı iltihap olanlar, ağır otoimmun hastalığı olanlar, çocuklar ve hamilelere uygulanmamalıdır.
Ayrıca biyolojik malzemelere alerjisi olan ya da aşırı hassas olan kişiler doktorlarıyla bu bilgiyi paylaşmalı ve tedavi için uygun aday olup olmadıklarına karar verilmelidir.