Yükleniyor…

Botoks Uygulaması Hakkında Tüm Bilgiler


Bodrum Botoks ve Bodrum Botoks Fiyatları için bizi arayın

Botok Nasıl bir uygulamadır?

Botulinum toksin, uygulamanın yapıldığı alandaki kasların 1-2 cm kadarlık kısmında hareket hafiflemesi sağlar. Dolayısıyla kişinin kas hareketi tamamen durmaz. Bu sayede istenmeyen veya abartılı mimik hareketlerinin kişinin dokusunda yarattığı çizgilenmeler ve kırılmalarda iyileşmeler görülür. Uygulama gebelik sürecindeki kadınlara, emziren annelere ve kas rahatsızlığı olan kişilere yapılamaz.

Botoks kalıcılığı nedir?

Uygulama yapıldıktan sonra kasların hareket kısıtlılığı 10 gün içerisinde yavaş yavaş belirginleşmeye başlar ve bu etki yaklaşık 3 ay kadar devam eder. Güçlü kaslar 3 aydan sonra yavaş yavaş hareketlenmeye başlarken ortalama 4 ay kadar sonra zayıf kaslarda da minimal hareketler başlayabilir. 6 ay sonra etki oldukça azalacağı için uygulama tekrarı gerekebilir. Fakat uygulama yinelendikçe kalıcılığı artacaktır. Uzmanlar 3 aydan önce işlem tekrarı yapılmamasını önerirken, uzun aralıklarla yapılan botulinum toksin uygulamasının düzenli tekrarının herhangi bir zararının olmadığını da belirtmektedirler.

Botoks uygulaması sonrası sinir kas bileşkesi

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hâle getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. 

Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks; Kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme hâlinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Botoks uygulama alanları

Yüz Botoksu: Kırışıklık azaltımı için kaş ortası, alın, göz çevresi gibi alanlara yapılan botulinum toksin uygulamasıdır.

Burun Ucu Botoksu: Düşük burun uçlarının kalkması için burun köküne yapılan botulinum toksin uygulamasıdır.

Gummy Smile Botoksu: Gülümseme esnasında rahatsız edici derecede görünen diş etlerinin, görünme oranını azaltmak amacıyla yapılır. Uygulama aynı zamanda üst dudakta hafif dolgunlaşma da sağlayabilir.

Çene Ucu Botoksu: Geride duran kısa çene yapılarında kas yapısı baz alınarak çenenin daha belirgin hale gelmesi amacıyla yapılan botulinum toksin uygulamasıdır.

Boyun Botoksu: Kişilerde, gülüş esnasında belirginleşen boyun kaslarının hareketlerini kısıtlamak amacıyla yapılan botulinum toksin uygulamasıdır.

Migren Botoksu: Migren hastalarında, belirlenen doğru migren noktalarına yapılan botulinum toksin uygulamasıdır. Hastalığı geçirmemekle birlikte, kişinin ataklarını hafifletmektedir.

Terleme ( Hiperhidrozi ) Botoksu: Koltukaltı, avuç içi ve ayak altına uygulanan botulinum toksin uygulamasıdır. Ter bezlerine veya kişinin sağlığına herhangi bir zararı olmamakla birlikte, kişinin terleme oranını azaltan uygulamadır.


BOTOKS SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
Uygulama günü alkol, yeşil çay, kan sulandırıcı ve yüksek oranda şeker, kafein, sodyum ve sigara kullanımından kaçınmalıdır.
Uygulamadan sonraki 3 gün boyunca; sauna, hamam, spor ve ısıl işlemlerden kaçınmalı; denize ve havuza girmemelidir.
İşlemden sonraki 6 saat boyunca başını aşağıya doğru eğmemeli ve yüz üstü uzanmamalıdır.
Soğuk havadan ve makyajdan birkaç saat uzak durulmalıdır. Ayrıca ilk gün yüzünüze temas etmemeli ve masaj yapmamalısınız

BOTOKS GÜVENİLİR BİR TEDAVİ YÖNTEMİ Mİ?

Ülkemizde Sağlık Bakanlı’ğı tarafından ve dünyada 70 ‘den fazla ülkede onaylı 2000’in üzerinde çalışma yapılmış bir ilaçtır. 20 yıldır kullanılmakta ve her yıl milyonlarca kişi bu uygulamaları güvenle tercih etmektedir.

BOTOKS’UN ETKİSİ NE KADARDIR?

Etkisi genelde 4 ile 6 ay kadar sürmektedir. Bazılarında bu süre daha uzunken, bazı kişilerde de daha kısa olabilmektedir. Etki süresi, kişilere göre değişebilmektedir.

Aynı alan için en az 4 ay, Maksimum 6 ay sonra etkisi kaybeden botoks, tekrar yaptırılabilir.

BOTOKS’U KİMLER UYGULAR?

Yüz gençleştirmede etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkan Botoks uygulaması, olası komplikasyonlardan kaçınmak ve istenen sonucu elde etmek için, yüz anatomisini iyi bilen, mutlaka yeterli eğitim almış uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir.